HE Lee Soo Hyuck

Ambassador of Korea

NAME                      :      SOO HYUCK LEE DATE OF BIRTH    :           Jan. 4, 1949 EDUCATION           :

Feb. 1972 B.A. in International Relations, Seoul National University, Seoul, Korea
Feb. 2003 M.A. in Political Science, Yonsei University, Seoul, Korea

 

CAREER   :
Apr. 1975 Passed High Diplomatic Service Examination
Sep. 1975 Joined the Ministry of Foreign Affairs (MOFA)
Dec. 1996 Minister-Counsellor, Korean Embassy in the United States of America
Jul. 1999 Secretary to the President for Foreign Affairs and Trade, Office of the
    President
Jan. 2001 Director-General for European Affairs, Ministry of Foreign Affairs and Trade
    (MOFAT)
Feb. 2002 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Federal Republic of
    Yugoslavia
Apr. 2003 Deputy Minister for Political Affairs, MOFAT (Involved as the head of the
    ROK’s delegation to the Six Party Talks)
May 2005 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Federal Republic of
    Germany
Nov. 2006 First Deputy Director, National Intelligence Service (NIS)
Aug. 2008 Distinct Professor, Department of Political Sciences and International Studies,
    Yonsei University, Seoul, Korea
Aug. 2012 Visiting Fellow, Cornell University, New York, U.S.A.
Jan. 2013 Endowed-Chair Professor, Dankook University, Seoul, Korea
Jan. 2016 Chairperson of the Korean Peninsula Economics Unification Committee,
    Democratic Party of Korea
Jun. 2017 Member of the 20th National Assembly (Member of the Foreign Affairs
    and Unification Committee, National Assembly)
Sep. 2018 Chairperson of the International Committee, Democratic Party of Korea
Sep. 2018 Chairperson of the 2nd Policy Coordination Committee (Foreign Affairs,
    Unification, National Defense, and Intelligence), Democratic Party of Korea
Jul. 2019 Special Advisor to Democratic Party Leader for Foreign Affairs and
    National Security
Oct. 2019 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the United States of
    America

 

AWARDS   :
Mar. 1992 Order of Service Merit (Green Stripes)
Dec. 2009 Order of Service Merit (Yellow Stripes)

 

Published Works     :

Conversations with Unified Germany, Seoul, 2006

Transforming Events – Analysis of North Korea’s Nuclear Issues, Seoul, 2008 North Korea is a Reality, Seoul, 2011

 

FAMILY          :           Married with two sons

November 19, 2020 at the Virtual Discussion